A rögzített fogszabályozó kezelés
Rögzített fogszabályozó készülék felhelyezésére általában 12-13 éves korban kerül sor legkorábban, de ez a fogváltás tempójától függően változhat. A rögzített fogszabályzás időtartama függ az életkortól, a fogszabályzó készülék típusától és a fogsor rendellenességének mértékétől.
A hagyományos (bracketekből álló) rögzített készüléket általában multiband vagy multibond néven szokták emlegetni. A rögzített készülékeket csak maradó fogazatban alkalmazhatunk, tejfogakra nem ragasztunk bracketeket.
A legnagyobb különbség a rögzített és a kivehető készülékek között, hogy a rögzített készülékek 24 órán keresztül „működnek” a szájban.
A rögzített fogszabályozó készülékek fajtái
A rögzített készülékek esetében is több típus közül választhatunk. Természetesen mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
A rögzített készülékek részei
A fogszabályozó készüléknek két fő része van. A bracketek, vagyis a zárak, amelyek a fogakra vannak rögzítve, valamint az ív, ami a fog mozgatásához szükséges erőt tárolja.
A bracketek két típusa, az ív rögzülése szerint:
Hagyományos, standard bracket – A hagyományos standard bracketekben az ívet drót vagy gumigyűrű fixálja, ezeket minden aktiváláskor a fogszabályozó szakorvos cseréli.
Előnye, hogy nagyon hatékony és költségkímélő. Továbbá különböző színű gumigyűrűk választhatóak, a szivárvány szinte minden színében, de akár fluoreszkáló kivitelben is! Ez különösen izgalmas tud lenni a gyerekek számára.
Önligírozó bracket – Az önligírozó bracket az ívet beépített zárral rögzíti. Emiatt elég ritkábban is aktiválni, és csökken a kezelési idő. Nem elhanyagolható, hogy a beépített zár miatt egyszerűbben tisztántartható. Az önligírozó brackettek lehetnek fém vagy porcelán brackettek. A fém brackettek kicsit laposabbak, kisebbek és ezért kényelmesebbek, de kevésbé esztétikusak.