Szívügyünk a fogászati prevenció
Megdöbbentő adat, de Magyarországon minden harmadik gyermeknek egynél több szuvas foga van, és a gyermekek 30%-nál megfigyelhető valamilyen fogerózióból eredő elváltozás. Gyerekfogászatként tudjuk, hogy a megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogászati ellenőrzés alapvető a fogak hosszú távú egészsége szempontjából.
A megfelelő szájhigiénia megtanításában illetve a fogászathoz való pozitív viszony kialakításában fontos feladata van a szülőknek és a nevelési, oktatási intézményeknek, azonban gyerekfogászatunk is szerepet és felelősséget vállal ebben.
Fontosnak tartjuk, hogy segítséget nyújtsunk nekik e feladat teljesítésében. Ezért gyermekfogászati ellátásunk kiegészítéseként egy szájhigiéniai ismereteket bővítő és elmélyítő, a fogszuvasodás megelőzését célzó programot indítunk.
Ingyenes iskolai és óvodai fogászati prevenció – játékos interaktív előadás
Játékos interaktív előadásunk a helyes szájhigiénia fontosságára és módjára oktatja az óvodásokat, iskolásokat megadva nekik minden szükséges információt, amelyek fogaik egészsége érdekében tudniuk kell, természetesen mindezt minden esetben az életkoruknak megfelelő szinten tolmácsolva.
E program formája egy speciális szakmai és több korosztályra szabott játékos előadás, melynek keretében megtanítjuk a gyermekeknek a helyes szájápolást, fogmosást, fogköztisztítást. Megmutatjuk, hogyan ápolják fogaikat, melyek azok a termékek melyeket érdemes használniuk, és felvilágosítjuk őket mindarról, amit ők tehetnek annak érdekében, hogy egy életen át megőrizzék fogaikat, és azok egészségét.
Hogy miért fontos a fogászati pervenció?
Nem is gondolnánk, milyen fontosak a tejfogak!
Nemcsak fontos szerepet töltenek be a helyes harapás, rágás, a beszédhangok helyes képzésének kialakulásában, de helyfenntartó szerepük is van a maradó fogak számára. A tejfog szuvasodás következtében történő korai elvesztése komoly gondokat okozhat. A tejfog hiánya következtében vagy túl korán fog előtörni a tejfognak megfelelő maradó fog, beszűkítve ezzel a helyet a később előtörő fogak számára, vagy rossz pozícióban, vagy esetleg egyáltalán nem tör elő.
A maradó fogak egészségének egyik legfontosabb biztosítéka tehát a tejfogak egészségének megőrzése.
A tejfogak elváltozásai jól előrevetítik a maradó fogak szuvasodásának esélyét. Ha kisgyerekkorban sikerül az étrendet és a szájápolást oly módon kialakítani, hogy a tejfogak ne romoljanak, az egy igen bíztató alap arra, hogy a gyermek – képességeinek fejlődésével és tökéletesítve szájápolási technikáját – maradó fogait hosszú éveken keresztül épségben meg tudja őrizni.
Tehát minél előbb elkezdenek a gyerekek gondoskodni fogaik rendszeres ápolásáról és tanulják meg a helyes fogmosási és szájápolási mozdulatokat, annál nagyobb esélyük van, hogy fogaik egészségesek maradjanak.
Kiknek ajánljuk?
Programunk leginkább az óvodáskortól a kisiskolás korig nyújt játékos formában elméleti és gyakorlati fogászati, szájhigiéniai ismereteket.
A kisgyermekek és tizenévesek egészséges maradandó fogainak megalapozása életük első szakaszában történik. Számos tanulmány mutatott rá, hogy gyermek első éveiben történő helytelen táplálkozási szokások, esetleges helytelen diéta, vagy a nem megfelelő fogmosási gyakorlat összefüggésben van a fogak romlásával.
Kutatások sokasága támasztja alá azt is, hogy a tejfogak szuvasodása fokozza az új, maradandó fogban kialakuló szuvasodás kockázatát. Alapvető fontosságú tehát az erős és egészséges fogak fejlődéséhez a megfelelő szájápolási gyakorlat – helyes technika és rendszeres. alapos kivitelezés – korai életkorban történő kialakítása. Ehhez nyújt segítséget iskolai osztályok és óvodai csoportok számára gondosan összeállított, szakmailag átgondolt és életkorspecifikus játékos feladatokkal és szemléltetésekkel összeállított gyerekfogászati programunk.
A gyerekfogászati prevenciós foglalkozás a gyakorlatban
Játékos programunk hossza 45 perc, melyet egy több éves gyakorlati tapasztalattal rendelkező dentálhigiénikus és gyermekfogászati asszisztensi képesítéssel rendelkező kollégánk tart.
Előadásunk fókusza a helyes és széleskörű szájhigiéniai ismeretek és készségek kialakításán túl a fogmosás helyes technikájának megtanításán van. Gyermekfogászatunkon gyakran tapasztaljuk ennek szükségességét.
Az játékos programon szó esik a megfelelő fogmosás gyakoriságáról és módjáról, valamint jó tanácsokkal látjuk el a gyerekeket étkezés tekintetében is, bemutatva, hogy milyen típusú ételek fogyasztása jótékony vagy épp kedvezőtlen hatású a fogakra. Prevenciós programunk során nemcsak a helyes fogmosási technikájának bemutatására és megtanítására helyezzük a hangsúlyt, hanem sort kerítünk a program keretén belül a gyakorlásra is.
Ezt követi a bátrabb gyerekeknek egy játékos plakkfestő tablettával végzett visszaellenőrzés, hogy megfelelő volt-e a fogmosás.