Nem akar fogat mosni a gyerek?
Kisfiam 4 éves, és napi szinten probléma, hogy egyszerűen nem akar fogat mosni. Mit tegyek?...
04 május, 2021 No commentSzinte minden fogászati probléma megelőzhető, ha gyermekkorunktól ügyesen mossuk a fogainkat! Mi a helyes fogmosási technika? Melyik a jobb: elektromos, vagy a manuális fogkefe? Mennyi ideig kell fogat mosni? Milyen fogkrémet használjunk? Hogyan lehet a fogközöket is megfelelően megtisztítani?
A szájhigiénés kezelés során első lépésben gyermeke megmossa a fogait a saját fogkeféjével. Ezután a plakkfestés következik, melynek során egy lila színű folyadékkal megfestjük a fogain maradt lepedéket, így látjuk, hogy hol kell még jobban megmosnia. Részletesen elmagyarázzuk és megtanítjuk gyermekének, hogyan tudja fogait a továbbiakban is tisztán tartani a mindennapokban. Kortól függően fogmosási technikákat javaslunk, hiszen a helytelenül elvégzett fogmosás komoly következményekhez vezethet. A mulázson (szemléltető fogsoron) bemutatott fogmosást a kísérő szülőnek is érdemes megfigyelnie, hogy a továbbiakban otthon ellenőrizni tudja, gyermeke ügyesen követi-e a tanácsainkat.
A fogakon idővel különböző lerakódások keletkeznek. Ezek közül a legfontosabb a lepedék, ami a fogakra tapadt baktériumokból és körülöttük képződött puha fehéres mátrixból áll. Mennyisége és minősége függ a táplálék jellegétől. A nyál oldott ásványi anyagai sók formájában tudnak kicsapódni a lepedékben, így jön létre a sárgás-barnás színű, kemény fogkő. A lepedékben és a fogkövön lévő baktériumoknak két káros hatása van: a fogon fogszuvasodás alakul ki, illetve hatására az íny begyulladhat. Ezt elkerülendő – egyéni mérlegelés alapján – bizonyos időközönként a fogkő eltávolítása javasolt.
Gyümölcsízű zselével érzéstelenítjük az ínyt, majd gépi és kézi eszközökkel megszabadítjuk a fogakat a káros fogkőtől. Ezt követi a polírozás, ami a fogfelszín simává tételét jelenti, késleltetve ezzel a fogkő ismételt kialakulását.
Szájhigiénikus kollégánk javaslatot tesz a szülőknek a megfelelő fogkefe és fogkrém megválasztására. Amennyiben fogszabályozó készüléke is van a gyermeknek, annak megfelelő tisztítását, ápolását is megbeszéljük.
Érdemes elhozni a saját fogkeféjüket, illetve fogkrémjüket!
Fontosnak tartjuk a tájékoztatást, hisz a pontos utasítások, és azok betartása nagyban hozzájárulnak egy-egy beavatkozás kimenetelének sikeréhez.
Az itt olvasható és letölthető betegtájékoztatónk remélhetőleg segítségére lesz.
Kisfiam 4 éves, és napi szinten probléma, hogy egyszerűen nem akar fogat mosni. Mit tegyek?...
04 május, 2021 No commentHamarosan megszületik az első gyermekünk, szeretnénk mindent jól csinálni ami az egészségét illeti. Mikor kell elkezdenünk kisbabánk szájápolását?...
05 január, 2018 No commentGyakran előfordul, hogy a tej- és maradó fogakon az íny mentén vékony csíkban, vagy akár a fog egész felületén, narancssárgás illetve sötét barnás-feketés felrakódás jelenik meg. ...
03 július, 2019 No commentFogorvosi kontrollvizsgálatokon sokszor szembesülünk azzal a kérdéssel, hogy mikor is érdemes a csöppségeket először elhozni rendelőnkbe. Fontos időpontok a fogászati kontrollvizsgálatok szempontjából....
11 április, 2022 No comment