A tejfogakkal kapcsolatban sok tévhit él a köztudatban. Sokan azt hiszik, nincs is gyökere a tejfogaknak. Ez a tévedés onnan eredhet, hogy fogváltás során, amikor kiesik a fog, már valóban nincs gyökere, mert addigra felszívódik.
A köztudat ellenére a tejfogak - ugyanúgy, ahogyan a maradófogak - gyökereik segítségével rögzülnek a csontba. A tejfogak gyökerének felépítése megegyezik a maradófogakéval: a bennük található gyökércsatornákban ugyanúgy ideg- és érképletek találhatóak. Szerkezetük azonban különböző. A maradófogakéhoz képest a tejfogaknak sokkal tágabb a pulpakamrájuk. Ez az oka annak, hogy egy kialakult gyulladásos folyamat esetében a gyerekek, fejlődő, növekvő szervezetükből adódóan sokkal látványosabb tüneteket produkálnak, azaz rendkívül gyorsan, és nagyon intenzíven tud feldagadni az arcuk. A tünetek erőteljesek ugyan, de gyorsabban elmúlnak kezelés hatására, mint ezt a felnőttek esetében tapasztaljuk.
A maradófogakhoz hasonlóan tehát a tejfogakat is szoktuk gyökérkezelni. A fentiekből adódóan azonban a tejfogak gyökérkezelése nagyban eltér a maradófogak gyökérkezeléstől.
Ennek oka a tejfogak sajátosságában keresendő. Mivel a tejfogak gyökere a fogváltás során felszivódik, emiatt olyan tömőanyagot kellene használnunk, amely ugyanolyan ütemben szivódik fel, mint maga a foggyökér. Ez nyilván az orvostudomány mai állása szerint lehetelen lenne. Ez az oka tehát, hogy a tejfogak más típusú gyökérkezelést igényelnek, és ami miatt a gyökérkezelt tejfogak gyökércsatornáját nem lehet véglegesen betömni.
Gyökérkezelés akkor szükséges, ha a fogszuvasodás eléri vagy megközelíti a fog belsejében lévő ereket és idegeket tartalmazó kamrát, valamint, ha tejfog baleset miatt elhal, vagy letörik a fog. A rágófunkció betöltése és a könnyedebb fogváltás érdekében igyekszünk minél tovább megőrözni a tejfogakat. Helyfenntartó szerepe miatt, akkor is kezeljük a fogakat, ha már csak a gyökere maradt meg, megpróbáljuk a helyén tartani, amíg a maradófog ki nem nő.
A tejfog Gyökérkezelés nem mindig igényel érzéstelenítést, a fogorvos mérlegeli annak szükségességét. Fontos, hogy a Gyökérkezelés csak szuvasodásmentes fogban végezhető el, ezért a kezelés azzal indul, hogy a fog koronai részét megtisztítjuk, eltávolítjuk a régi tömést és a szuvas részeket. Ezután a fog koronai része felől megnyitjuk a pulpakamrát, és egy reszelő segítségével kitisztítjuk a gyökércsatornát. A tejfogak esetében is a tejörlők több gyökércsatornát tartalmaznak, így azok mindegyik gyökércsatornájából eltávolítjuk az ér-ideg képleteket, majd fertőtlenítő folyadékkal átöblítjük a csatornákat, és nyitva hagyjuk a fogat. Az áttisztított gyökércsatorna közlekedik a szájüreggel, így utat biztosít a gyökércsúcsnál felgyülemlett gyulladásos folyadékgyülem távozására. A fog nyitott kezelése a gyógyulást segíti elő, mert így a gyulladás gyorsabban enyhül.
A gyulladás során keletkezett anayagok csak az átjárható gyökércsatornán keresztül tudnak ürülni, ezért különösen fontos, az otthoni utókezelés, azaz a gyökérkezelt fog tisztítása, tisztántartása.
Ez egy a rendelőben kapott fecskendővel történik, melynek otthoni használatának megtanítása a kezelés utolsó lépése.
A gyógyulási időszakban előfordulhat, hogy az ínyen újra duzzanat jelenik meg, majd eltűnik.
A gyökerekben nem csak gyökércsatornák, hanem mellékcsatornácskák is vannak, amelyek kis méretük miatt nem tisztíthatóak át. Ezen gyökércsatornácskák felől az ott maradt fogbélszövet vissza tud burjánzani a fog belsjébe. Ennek látványos jele a lyukban megjelent piros szövet, melynek színe az ínyéhez hasonló. Ezt a lágy szövetburjánzást főleg érképletek alkotják, és pulpapolipnak nevezzük. Amíg nem okoz panaszt, kezelést sem igényel. A fokozott szövetburjánzás következtében a pulpapolip kialakulása is sokkal gyakoribb a tejfogakban, mint a maradófogakban.
Érzékenységet általában fogmosáskor okozhat, a dörzsölés hatására vérezhet is, de más panasz nem jellemző rá. Az adott fog állapotától függően az orvos dönti el, hogy ezt eltávolítja, vagy fogváltásig további kezelés nélkül hagyja.
Amennyiben úgy ítéljük meg, hogy a fog gyógyult, akkor gyógyszeres ideiglenes tömést helyezünk a fogba. Ezt a tömést 1 hét múlva kontrolláljuk, és ha panaszmentes, akkor végleges tömést készítünk.
A tejfog szerkezete miatt a végleges tömés alatt is újra begyulladhat a fog. Ez mindaddig fennáll, amíg a tejfog ki nem esik. Sajnos gyakran előfordul, hogy a gyökérkezelt fog újra begyullad a tömést követően. Ha a gyulladás olyan mértékű, hogy a gyökér körüli csontot pusztítja, károsíthatja a maradandó fog csíráját is, akkor minden eddigi igyekezet ellenére a tejfog eltávolítása mellett kell döntenünk. Ilyenkor szükség lehet helyfenntartó eszköz viselésére.
Gyökérkezelt fog esetében a napi tisztítást nagyon fontos, hogy mindennepi teendőink közé illesszük! A fog megmaradása szempontjából alapvető a fog tisztántartása. A napi alapos fogmosás mellett szükséges a gyökérkezelt tejfog fecskendővel történő alapos átöblítése, amit az alábbi módon tehet meg.
Az átöblítőfecskendőt az otthoni mindennapos megfelelő tisztítás érdekében hazavihetik magukkal a páciensek.
A fecskendő használata
A fecskendővéget a kialakított üregbe kell behelyezni, amikor eléri az üreg alját egy hirtelen mozdulattal a benne lévő vizet be kell fecskendezni! Ennek következtében az üreg alján található ételmaradék kiürül a fogból.
Fontos az átöblítés, mert a fogkefe az üreg alját nem éri el! Amennyiben ezt megfelelően végezzük, a fog gyógyulása elkezdődik. Ezen fogak gyógyulása néhány héttől akár hónapokig is eltarthat.
DentalKópé - A mesebeli gyerekfogászat
1037 Budapest,
Montevideo u. 3/A
+36 30 250 5210
ű
+36 30 242 5230