Fogkő eltávolítás, polírozás
A szájhigiénés kezelés során először teljesen megtisztítjuk gyermeke fogait a rájuk rakódott lepedéktől és fogkőtől, majd részletesen elmagyarázzuk és megtanítjuk gyermekének, hogyan tudja fogait a továbbiakban is tisztán tartani mindennapjai során. Kortól függően fogmosási technikákat javasolunk, hiszen a helytelenül elvégzett fogmosás komoly következményekhez vezethet. Táplálkozási és életviteli tanácsokkal is gazdagítjuk a hozzánk látogatót, melyek segítségével megelőzhető az esetlegesen kialakuló probléma. A fogakon idővel különböző lerakódások keletkeznek. Ezek közül a legfontosabb a foglepedék, ami a fogakra tapadt baktériumokból és körülöttük képződött puha fehéres mátrixból áll. A nyál oldott ásványanyagai, sók formájában tudnak kicsapódni a lepedékben, így jön létre a sárgás-barnás színű, kemény fogkő. A lepedékben és a fogkövön lévő baktériumoknak két káros hatása van: a fogon fogszuvasodás alakul ki illetve hatására az íny begyulladhat. Ezt elkerülendő egyéni mérlegelés alapján bizonyos időközönként a plakk eltávolítása javasolt. Gyümölcsízű zselével érzéstelenítjük az ínyt, majd gépi és kézi eszközökkel megszabadítjuk a fogakat a káros fogkőtől. Ezt követi a polírozás, ami a fogfelszín simává tételét jelenti, késleltetve ezzel a fogkő ismételt kialakulását.
A témával kapcsolatos tartalmaink
Kérdése van? Írja meg!
LEGFRISSEBB A BLOGRÓL

Miért romlékonyabbak a tejfogak?
Miért romlékonyabbak a tejfogak? Összeszedtük a tejfogak gyorsabb szuvasodásának okait.

Fehér elszíneződések a fogakon – fluorózis
Gyakran felmerül a kérdés, mi okozza a frissen előtört fogakon jelentkező fehéres elszíneződést, foltokat. Gyermekfogászati szempontból a fehér foltok fontos jelzésértékkel bírnak, ugyanis a fogak felszínén megjelenő foltok, elszíneződések hátterében..

Mit szabad és mit nem, ha mozogni kezd a tejfog?
Általában hatéves korban jön el a fogváltás időszaka. Nagy pillanat ez, amikor az első tejfog mozogni kezd, mind a szülők, mind a gyermekek életében. Van kisgyerek, aki nehezen viseli, megijed..

Barázdazárás – minden, amit fontos tudni róla
Sok félelem, tévhit övezi a barázdazárás technikáját. Vannak, akik magától értetődőnek veszik fontosságát, de vannak, akik mereven elzárkóznak előle. Összefoglalnánk az ezzel kapcsolatos tényeket, fontos információkat a tisztánlátás érdekében, hogy..

Fontos időpontok fogorvosi kontrollvizsgálat fontossága szempontjából gyermekkorban
Fogorvosi kontrollvizsgálatokon sokszor szembesülünk azzal a kérdéssel, hogy mikor is érdemes a csöppségeket először elhozni rendelőnkbe. Fontos időpontok a fogászati kontrollvizsgálatok szempontjából Az első vizit ideje leginkább a fogak előtörése után..

Helyes táplálkozással az egészséges fogakért
Nagyon sokszor kérdezik a szülők, hogy mivel javíthatnak a gyermekek fogainak állapotán, blogbejegyzésünkben szeretnénk összefoglalni ezeket a tanácsokat, és az alapvető hibákra felhívni a figyelmet! Az első és legfontosabb teendő..

Mikor fontos, hogy minél hamarabb elkezdődjön a fogszabályozás?
Már a tejfogazat időszakában érdemes a fogszabályozó kezelés szükségességét szűrni gyermekénél A fogszabályozás megkezdésének optimális időpontja sok tényező függvénye, és minden esetben egyéni mérlegelést, megítélést igényel. Vannak olyan eltérések, anomáliák,..

Csírahiány és kezelése – fogászati rendellenességek
A fogváltás időszakában különösen érdemes kiemelt figyelmet fordítani a fogászati vizsgálatokra, és folyamatosan kontrollálni a tejfogak maradófogakra cserélődését. Előfordulhat, hogy egy vagy több tejfog nem esik ki a fogváltás időszakában,..

Gyermekfogászat – a gyermekek és a fogászati kezelés – hogyan segíthet szülőként?
SZÍVÜGYÜNK, HOGY A GYEREKEK NE FÉLJENEK A FOGÁSZATI KEZELÉSEKTŐLA gyermekfogászat nem csak abban más, hogy kisebbek az eszközök, mesebeli a környezet, hanem abban is, hogy a gyermekek más típusú megközelítést..

Nem akar fogat mosni a gyerek?
Kisfiam 4 éves, és napi szinten probléma, hogy egyszerűen nem akar fogat mosni. Mit tegyek? Minden gyerek életében, főként a kicsiknél, előfordul, hogy problémássá válik a fogmosás. Leggyakrabban akkor, amikor elmúlik..

Miben más a tejfog és maradófog tömése?
A tejfog és maradófog szuvasodásának ellátása nem ugyanaz! Szükségszerűen más tömőanyagot kell használunk tejfog és maradófog tömése esetén. Egyrészt, mert a felnőttfogászatban hasznát anyagok használata kisgyermekek esetében nem célszerű, mivel..

Fogápolási, szájhigiéniai tanácsok – a rögzített fogszabályozó
A rögzített fogszabályozóval végzett kezelés alatt kiemelkedő fontosságú a fogak tisztántartása, a lepedék tökéletes eltávolítása. A közhiedelemmel ellentétben a fogszabályozó, illetve a ragasztó nem károsítja a fogzománcot, ellenben elősegíti a..

Fogápolási, szájhigiéniai tanácsok – a kivehető fogszabályozó
Mire figyeljünk, ha kivehető fogszabályozót visel gyermekünk? Ha kivehető készüléket kap gyermekünk, a fog és szájápolás ebben az esetben megegyezik a fogszabályozás előtti időszakkal, itt csupán arra kell figyelnünk kiemelten,..

Fogszabályozás – amire különösen figyelnünk kell
Fogszabályozás és szájhigiénia Fogszabályozás ideje alatt különös figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára, a fogak ápolására, a helyes táplálkozásra, a fogszabályozó készülék megóvására. Gyerekek esetében erre még kiemeltebben kell figyelnünk! Szülőként amúgy..

Fogszabályozás és táplálkozás
Táplálkozási tanácsok fogszabályozás idejére Amikor fogszabályozót kap gyermekünk, ez számos új kihívás elé állít minket szülőket is. Egyrészt át kell segítenünk őt a kezdeti kellemetlenségeken, a megszokás nehézségein, és bizony nem..

Egy különleges fogváltási zavar — az elmerülő tejfogak
14 éves fiúgyermek érkezett fogászatunkra vegyes fogazattal, 9 tejfog volt még a szájában, amelyek stabilan, ám a rágósík vonala alatt helyezkedtek el. A szomszédos maradófogak növekedésük közben túlnőtték ezeket a..

Fogszabályozás gyermekkorban – amit nem lehet elég korán kezdeni
A rendezett fogazat több mint egy szép mosoly. fogszabályozó viselését akkor javasoljuk, ha a fogak állása nem megfelelő, ezzel esztétikai, rágási és hangképzési problémákat okozhatnak a későbbiekben. Amellett, hogy fájdalmassá..

Tejfog, maradófog – amit a gyermekek fogairól tudni érdemes
A kisbaba első mosolya fogak nélkül is elbűvölő látvány szülei számára. A hónapok, évek alatt kiteljesedő, egészséges tejfogacskákból álló fogsor nemcsak szép látvány, hanem nélkülözhetetlen eszköze a táplálkozásnak és a..

A tejfog gyökérkezelése – ha már nagyon szuvas a tejfog
A tejfog gyökérkezelése. Rémisztően hangozhat, de nem az! Erre a beavatkozásra akkor kerül sor, ha már nagyon szuvas egy tejfog, de ebben az esetben is mindent megteszünk a megtartása érdekében.Sokan..

A tejfog tömése – a tejfog szuvasodása és kezelése
Sajnos a tejfog szuvasodása igen gyakori jelenség gyermekkorban.Egy biztos, minél korábban fordulunk szakemberhez, annál jobban kezelhető a probléma.A tejfogak, szerkezetükből adódóan is hajlamosabbak a szuvasodásra, és a folyamat lefolyása is..

Barázdazárás – avagy a hátsó fogak védelme
Barázdazárás – avagy a hátsó fogak védelme Erre az eljárásra azért van szükség, mert a mélyen barázdált fogakat nehéz tisztántartani, s az ott megrekedt ételmaradék a szuvasodás melegágyát képezi. A..

Fogszabályozási kisokos
Ötletek, tanácsok fogszabályozási problémák otthoni megoldására. Szeretnénk a segítségükre lenni egy kis ismeretanyaggal. Természetesen csak arra gondolunk, amíg nincs lehetőség szakemberhez fordulni. Ha valami probléma adódik a fogszabályozóval, az általában..

A fogzás
A baba 3 éves koráig a fogzás folyamatosan történik és összesen 20 tejfog bújik ki. A fogak áttörésének sorrendje babánként eltérő lehet, hiszen minden kisbaba más ütemben fejlődik. Az embernek..

A tejfog
Tejfogaknak – latinul dentes decidui – nevezzük azokat a fogakat, melyek legelőször jelennek meg az ember és sok másik emlős szájüregében. A tejfogak csak átmeneti jelleggel vannak jelen, később maradó..

Hogyan keletkeznek a fogak?
Gondolkodott már azon, hogy keletkeznek a fogak?Lehet, már akkor is jelen vannak, mikor még a valóságban, a felszínen nem is szembesülünk létezésükkel. Pedig már ekkor is figyelmet érdemelnének!A fogak kialakulása..

Gyermekkori fogszuvasodás – A cukros cumi szindróma
A gyermekkori fogszuvasodás az egyik leggyakoribb krónikus fertőzés gyerekkorban. Meglepő módon, mert előfordulása majdnem teljes mértékben megelőzhető lenne! Cukros cumi szindróma névvel illetjük a korai tejfogazatban előforduló, gyors lefolyású, főként..

A myofunkcionális tréner
Manapság egyre divatosabbak a mind orvos- mind páciens szempontjából méltán közkedvelt fogszabályozó trénerek. Népszerűségüket annak köszönhetik, hogy hordásuk kényelmes, és nagyon hatékony. Már pár hónapos hordás után is látványos eredmények..

Zománcfejlődési rendellenességek kezelési lehetőségei
A fogzománc rendellenessége szabad szemmel látható elváltozás, amely mind a tej, mind a maradó fogakon jelentkezhet. Sok esetben az esztétikai változás hatására a szülők már egész korán, a tejfogak előtörését..

Zománc-dentin törések trauma következtében
8 éves fiatal páciensünk anyukája telefonált kétségbeesetten rendelőnkbe, hogy kislánya fogát trauma érte. Szerencsére rövid időn belül tudtunk biztosítani egy extra időpontot, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy a traumásan sérült..

Mik a legfontosabb teendők szülőként, ha a gyermek foga baleset során kiesik?
A legfontosabb, hogy a szülő először észlelje, hogy a gyermek esetleg sérült-e komolyabban a baleset során, hogy volt-e eszméletvesztése, emlékezetkiesése, panaszkodik-e fejfájásra, rosszullétre. Ha bármelyik lehetősége fent áll, azonnal orvoshoz..