Az éber szedáció egy olyan lehetőség, amit arra használunk, ha egy gyermek rendkívül erős félelmet mutat a fogászati kezelésekkel szemben, ennek segítségével könnyebben elvégezhető a szükséges fogászati beavatkozás. Amint a neve is mutatja, a gyermek nem alszik el, csak - félelmei kiiktatásával - kedvező esetben együttműködőbbé válik, a kezelésre azonban nem fog emlékezni.
Az esetlegesen éber szedációban végzett fogászati kezelést minden esetben orvosi konzultáció előz meg. Ezen a konzultáción nyílik lehetőség arra, hogy az orvos megvizsgálja a gyermek általános állapotát, a fennálló fogászati problémát, és ezeket összevetve tegyen javaslatot az éber szedáció esetleges szükségességére.
A beavatkozás, mint minden gyógyszerrel végzett bódítás, nem veszélytelen!
Az éber szedációt minden esetben aneszteziológus szakorvos végzi, és csak bizonyos előre tervezett napokon érhető el rendelőnkben.
Az éber szedációt maximum 6 éves illetve maximum 25 kg testsúlyú gyerekek esetében tudjuk alkalmazni a fogászati beavatkozások során.
Az éber szedáció során alkalmazott gyógyszer (Midazolam) segít a gyermek szorongásának, félelmének csökkentésében, oldja a feszélyezettséget, a makacsságra azonban nem hat! A gyógyszer hatására a kis Páciens először oldottabb, vidámabb lesz, majd álmosság jelentkezik nála, elaludni azonban nem fog. A gyermek továbbra is érzékeli környezetét, reakciói a gyógyszerhatás miatt lassulnak, dekoncentrálttá válik. Izomtónusa is csökken, így mozgáskoordinációja zavart lehet, viszont izomrelaxációt nem okoz, így garatreflexei megtartottak.
Közvetlenül az éber szedálás előtt az altatóorvos a szülő(ke)t kikérdezi a gyermek korábbi betegségeiről, gyógyszerszedéséről, gyógyszerérzékenységéről. Ebben segítséget nyújt beavatkozás előtt kitöltendő anamnézis lap.
A rendszeresen szedendő gyógyszereket a szedálás reggelén be lehet venni, illetve javasoljuk, hogy bizonyos betegségek (pl.: krupp, asztma) akut fellángolásakor használt gyógyszereiket hozzák magukkal. Természetesen ezen betegségek akut fellángolása, illetve megfázás, lázas állapot, hasmenés, stb. betegségek esetén a kezelést halasztjuk. Amennyiben a fenti betegségek valamelyike jelentkezik a beavatkozás előtt gyermeküknél kérjük mihamarabb telefonáljanak, hogy időpontjukat mielőbb módosíthassuk.
A gyermeknek szirup formájában, gyógyszeradagoló fecskendőben készítjük el a varázsitalnak nevezett bátorító szert, mely után kevés vizet lehet fogyasztani. A gyógyszerhatás általában kb. 5-10 perc alatt áll be, mely után a fogászati kezelés megkezdhető. Ritkán, de előfordul, hogy a gyógyszerhatás beállása elnyújtott, ilyenkor az időkihasználás érdekében megtörténhet, hogy aktuálisan a bódításra váró gyermekek kiírt sorrendjét megváltoztatjuk.
A fájdalommentességet a fogorvos által adott fogorvosi érzéstelenítő biztosítja. A fogorvos és a fogászati asszisztens a fogászati beavatkozásra koncentrál, az altatóorvos pedig folyamatosan figyeli, ellenőrzi a gyermek állapotát.
A maximálisan elvárható biztonság betartása és a szirup kellő mértékű felszívódása miatt kérjük, hogy 6 órával a beavatkozás előtt a kis Pácienseink már ne fogyasszanak szilárd táplálékot. Anyatejes táplálás 4 órával a tervezett beavatkozás előtt még megtörténhet, 2 órával előtte pedig maximum 1 dl tiszta folyadékot ihatnak (víz, cukros/mézes tea). Javasoljuk, hogy váltóruhát hozzanak a gyermeknek.
A szedációt és a fogászati beavatkozást követően a gyermeket személyre szabott ideig megfigyeljük (kb. fél -1 óra), mely alatt inni-enni – a fogászati beavatkozástól/ érzéstelenítéstől függően – már lehet. Az étkezés a gyógyszer kiürülését segíti, illetve az éhség okozta nyűgösséget csökkenti, így kérjük, hogy a gyermek számára, esetleges diétájának megfelelő étellel, itallal készüljenek. Javasolt a könnyebb fogyaszthatóság miatt a pépes ételek adása pl.: joghurt, banán. Foghúzás esetén tejmentes étel javasolt.
Ahogy a legtöbb gyógyszerszedés esetén, úgy itt is előfordulhatnak átmeneti mellékhatások, például a hányinger, hányás, agresszív viselkedés, stb. Mint fent említettük, a gyógyszer egyik hatása az izomtónus csökkenése, mely miatt a gyermek csak felügyelettel mozoghat az esetleges elesés elkerülése érdekében. Ezt sok kisgyermek, főként a kezelés utáni időszakban nehezebben viseli, ebből fakadó nyűgösségre számítani lehet. A gyógyszer további mellékhatása, mely egyik előnye is egyben, hogy anterográd amnéziát okoz, vagyis a hatás beállását követően változó mennyiségű időszakra a gyermek nem emlékszik, tudatos emlékei az ez alatti eseményekről nagy százalékban nincsenek. A fentiek miatt kérjük, hogy egy gyermek mellé két kísérővel érkezzenek, illetve, hogy az aznap éber szedálásban részesülő gyermek a nap további részét szülői/ nagyszülői felügyelet mellett töltse. Óvoda, csoportos foglalkozások, edzések a megosztott figyelem miatt értelemszerűen kerülendők.
DentalKópé - A mesebeli gyerekfogászat
1037 Budapest,
Montevideo u. 3/A
+36 30 250 5210