A megelőzés fontossága
Nagyon fontos a lehető legkorábban elkezdeni a fogorvosnál
a „beszoktatást”. Akár már az első előbukkanó tejfogacskákat is érdemes egy éves kor körül megmutatni a doktor néninek.
Amíg nincsen elváltozás, a doktor nénivel vagy bácsival való találkozás játékos lehet, pozitív megerősítéssel, dicsérettel, ajándékokkal, melyet követően a gyermek örömmel, büszkén távozhat a rendelőből.
Amikor először hozza fogorvoshoz gyermekét, jobb, ha nem részletezi előre, hogy mi fog történni. Lehetőleg kerülje a „minden rendben lesz” kifejezéseket, hiszen lehet, hogy végül szükség lesz egy előre nem látható beavatkozásra, ami miatt mind a szülőben, mind a fogorvosban csalódhat a gyermek!
Figyeljen milyen szavakat használ!
Kerülje az „injekció” és a „fájdalom” szavakat! Legjobb, ha azt mondja: „megmutatjuk a doktor néninek/bácsinak, milyen szépen mosolyogsz, és megszámolja, hány fogacskád van. Segít abban, hogy erősek maradjanak a fogaid, jól tudj velük rágni, és gyönyörű legyen a mosolyod!
Mindig pozitív kifejezéseket használjunk: tiszta, erős, egészséges fogak, hogy a látogatás ne legyen ijesztő!
Játsszák el otthon a fogászati kezelést!
Lehet akár gyermeke is a fogorvos, elővehetnek egy tükröt, fogkefét, fogkrémet. Legjobb, ha gyermeke megtanítja Önt, vagy a babáit, plüssállatait megfelelően fogat mosni. Ezekben a játékokban kerüljék a fúró, vagy egyéb műszerek használatát!
Lehetőleg kerülje a saját fogorvosi időpontjára magával vinni gyermekét!
Ha önben esetleg már kialakult a félelem, azt azonnal gyermeke is érzékelni fogja. Kerülje az ijesztő történeteket gyökérkezelésről, implantációról, hiszen, ha időben elkezdik a rendszeres fogászati szűrövizsgálatokat, neki valószínűleg szüksége sem lesz ilyen beavatkozásra.
Azért is jó, ha nem felnőttfogászatra viszi gyermekét, mert egészen más az ottani „steril környezet” mint a gyermekek részére kialakított színes, mesés játékvilág, a tv képernyőjén mutatott rajzfilmek megkönnyítik a gyermekek esetleges szorongásának oldását.
Legjobb, ha előre felkészíti magát arra is, hogy a rendelőben gyermeke elsírhatja magát. Ez teljesen természetes, és a nálunk dolgozó orvosok és asszisztensek is tökéletesen fel vannak rá készülve. Lehet, hogy megkérik majd, hogy üljön kissé messzebb, vagy akár, hogy jöjjön közelebb, fogja meg a gyermek kezét. Bízzon tapasztalt fogorvosainkban, tudni fogják, mi a legjobb az adott helyzetben. Vannak kollégák, akik jobb szeretik, ha a szülő nem is tartózkodik bent a kezelés alatt, mert jobban tudnak a gyerekkel kapcsolatot teremteni a szülő jelenléte nélkül. Kérjük, figyeljen a fogorvos utasításaira, megértően, aktívan segítse munkáját!
Sajnos néha a szülő jobban fél, mint a gyermek, és ez erősen megosztja az orvos feladatait, koncentrációját is. Ha ismeretlenül érkezik a gyermek a fogászatra, és már előre beígérünk valami jutalmat, ajándékot, joggal feltételezheti a gyermek, hogy valami nehéz dolog előtt áll. Zavaró lehet, ha a szülő, mint egy tolmács, folyamatosan közvetíteni próbál a gyermek és az orvos között. A szülő jelenléte legjobb, ha egyszerűen azt a biztonságot nyújtja a gyermeknek, jó helyen vagyok itt, rábízhatom magam a fogorvosra.
Adjon mindig pozitív megerősítést a kezelés végén, legyen empatikus gyermekével! Van olyan alkalom, amikor sajnos nem kivitelezhető a kezelés. Ezt is el kell, hogy fogadjuk! Rendelőnkben sosem fogjuk le kis pácienseinket, vagy harcoljuk ki erőszakosan a szükséges beavatkozást. Lehet, hogy első alkalommal nem, csak később alakul ki a bizalom.
Rendelőnkben a beszoktatás címén akár több alkalom is szükséges lehet, mire a megfelelő bizalom, kooperáció kialakul egy esetleges későbbi kezeléshez vagy fogászati vizsgálathoz. Érdemes energiát fektetni bele!