A kivehető fogszabályozó fajtái
Tágítócsavaros készülékek – Ezeket a fogszabályozó eszközöket főleg a fogak döntésére tudjuk használni. Három fő részből állnak. Egy műanyag alaplemezből, fémkapcsokból, melyek a helybentartást biztosítják, és szükség esetén csavarok, rugók is részei lehetnek. Ezek a részek a fogmozgatásban lehetnek segítségünkre. Kiegészítő segédeleme lehet a tágítócsavaros készülékeknek az úgynevezett nyelvrács, amely a nyelvlökéses nyelés és az ujjszopásról történő leszoktatásban nyújt segítséget.
A gyerekek által nagyon kedvelt készülékek ezek, mert a szivárvány minden színében elkészíthetők, és matricákkal, akár csillámporral is tetszetősebbé tehetők. Aktiválásuk 4, de inkább 6 hetente esedékes, de orvosi instrukciók alapján, szükség szerint a szülők is állítani tudnak rajta hetente.
Funkciós készülékek – Myofunkcionális tréner – A funkciós készülékek esetében nem maga a készülék, hanem a készülék által aktivált izomerő adja a fog elmozdításához szükséges erőt. A funkciós készülék feladata elsősorban az, hogy fokozza és megváltoztassa az izomműködést, és ezáltal helyes irányba befolyásolja az állcsontok és a fogazat növekedését, fejlődését.
A kivehető fogszabályzókkal akár már a tejfogak teljes lecserélődése előtt megkezdhető a kezelés.
A kivehető fogszabályozást célszerű minél korábban elkezdeni, akár már 6 – 8 évesen. Ebben a korban már kinőnek a hátsó maradófogak és elkezd véglegesülni a harapás. Az időben elkezdett terápiával, akár megelőzhető a későbbi rögzített készülék használatának szükségessége.
A korai serdülőkor az az időszak, amikor a fokozott növekedést kihasználva, a hordási időt betartva a kivehető fogszabályozó készülékek a leghatékonyabb eszközei a harapási rendellenességek helyreállításának. Ezen készülékek serkentik az állcsontok megfelelő irányú növekedését, lehetővé teszik a fogívtágítást és a harapási rendellenesség mérséklését. Magukba foglalják mindazon lehetőségeket, amelyek a maradófogazatban már nem állnak rendelkezésünkre.
A maradófogak számára elegendő helyet teremteni komoly beavatkozás nélkül egyedül fokozott növekedési időszak alatt van esélyünk. Ha az előkezelés kimarad a túlságosan torlódott maradó fogazatban leggyakrabban csak ép maradó fogak eltávolítása árán tudunk elegendő helyet teremteni a torlódás oldására. Éppen ezért fontos a korai kezelés és a folyamatos gyermekfogászati kontroll. A kontrollok során időben észleljük a harapási rendellenességeket és elegendő idő áll rendelkezésünkre azok megszüntetésére, mérséklésére.